Tekst z ksiązki "Cztery psy i ja" wyd. 2009 r.

Szczenieta szczepimy szczepionką żywą Nobivac Puppy DP firmy Intervet w szóstym tygodniu życia, powtarzamy w ósmym tygodniu, a po skończeniu przez psa 3 miesięcy życia podajemy szczepionkę Nobivac DHPPI. Koledzy stosują także szczepionki od innych producentów: Eurican - firmy Merial, Duramune - firmy Fort Dodge, Hexadog - Merial, a ostatnio Canigen - produkcji Virbac.

W latach osiemdziesiątych, a także dziewięćdziesiątych, pilnowaliśmy szczepień corocznych. Wysyłaliśmy zaproszenia informujące o mijającym terminie szczepienia. Tym szczepieniom wiele psów, szczególnie tych rasowych, zawdzięcza życie. Psy wiejskie, wszelkiej maści mieszańce, najczęściej nie były szczepione, ale i rzadko zapadały na parwowirozę i inne choroby wirusowe. Psy te od wieków natomiast męczone są przez pchły i pasożyty wewnętrzne. Ale to inny temat.

XX wiek upłynął pod znakiem obowiązku corocznego szczepienia psów. Początek XXI wieku przyniósł opamiętanie i już mówi się o szczepieniu przypominającym po roku od szczepienia szczeniaka, a następnie tylko co trzy lata.

O SZCZEPIENIU PROFILAKTYCZNYM PSÓW